پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه ها،همایش ها،جشنواره ها،مسابقات،نگارخانه ها،فرهنگسراها و مناسبات داخلی و خارجی
  
نمايشگاه قرآن
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اضافه شدن 9 بخش جدید به هجدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: بخش هایی همچون تئاتر، عکس، صهیونیسم شناسی و بصیرت قرآنی به نمایشگاه امسال اضافه شده است.
یكشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۹ | ۱۵:۴۷:۵۵
صبح امروز نشست خبری و رونمایی از پوستر هجدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام حمید محمدی قائم مقام وی در امور قرآنی برگزار شد.

سید محمد حسینی در این نشست خبری که با حضور جمع کثیری از اصحاب رسانه، در سالن اجتماعات شورای فرهنگ عمومی استان تهران برگزار شد؛ با اشاره به اینکه برای برگزاری نمایشگاه قرآن امسال از ظرفیت کلیه معاونت‌ها‌ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه‌های دولتی استفاده شده است، گفت: تنوع محصولات برای گروه‌های مختلف سنی از ویژگی‌های این نمایشگاه است و به مردم توصیه می‌کنم تا برای بهره‌مندی کامل از مزایای آن بیش از یکبار زمان برای بازدید از نمایشگاه اختصاص دهد.
وی همانگونه که قبلا نیز از سوی برگزارکنندگان هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم اعلام شده بود «قرآن کتاب زندگی» را به عنوان شعار این نمایشگاه اعلام کرد و با اشاره به اینکه امسال 9 بخش جدید به آن اضافه شده است، افزود: بخش‌هایی همچون هنرهای نمایشی و تئاتر، عکس، حجاب و عفاف، نوجوان، شعر و ادب، صهیونیسم‌شناسی، بصیرت قرآنی، قرآن و فرهنگ ملل اسلامی و شب‌های آفتابی، این بخش‌های جدید را تشکیل می‌دهد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه ویژگی‌های منحصر به فرد نمایشگاه قرآن امسال سبب شده است تا برخی از مسؤولان از آن با عنوان تفرج‌گاه معنوی یاد کنند، گفت: ماه رمضان هم ماه شادی و مهمانی خداست.
به گفته وی 50 نهاد حوزوی، 60 نهاد دانشگاهی، 93 شرکت عرضه نرم‌افزارهای قرآنی، 343 ناشر کتاب داخلی و 15 ناشر کتاب بین‌المللی در زمینه قرآن و عترت، در برپایی این نمایشگاه مشارکت داشته‌اند.
16 اجرای نمایش خیابانی، 108 تئاتر صحنه‌ای با موضوعات خانواده و نوجوان، 160 شب شعر، افطاری در نمایشگاه و عرضه بلیت برنامه شب‌های آفتابی که تلفیقی از تئاتر و موسیقی و برنامه‌های سینمایی با موضوعات قرآنی است، از دیگر مواردی است که حسینی ضمن اشاره به آنها افزود: 111 ترجمه قرآنی، هزار و 200 اثر تابلویی فاخر با موضوعات قرآنی به نمایشگاه عرضه شده است که از میان آنها 200 تابلو به نمایش در خواهد آمد.
حسینی همچنین از انجام رصد نجومی با تلسکوپ‌های تخصصی در حیاط نمایشگاه خبر داد و گفت: علاوه بر آن مسابقات مخصوص کودک و نوجوان، جدول‌های قرآنی، نمایش‌های سایه‌ای و دیگر برنامه‌های متنوع، روزانه و در طی برگزاری نمایشگاه در حاشیه آن اجرا خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به حدیثی از پیامبر مکرم اسلام (ص) که در آن توصیه به رجوع به قرآن در مواقع «فتنه» فرموده‌اند، گفت: بر این مبنا در بخش‌های ویژه، آیات مربوط به دشمن‌شناسی، نفاق، جنگ نرم و ناتوی فرهنگی بررسی و علاوه بر آن 12 نشست دانشگاهی در رابطه با پایان‌نامه‌های قرآنی نیز برگزار خواهد شد.
حسینی همچنین از اهتمام ویژه خبرنگاران به مسائل قرآنی تشکر کرد و گفت: نمایشگاه بین‌المللی قرآن سالانه از مهم‌ترین رویدادهای قرآنی و نمایشگاهی پس از نمایشگاه بین‌الملل کتاب است.
وی سپس در تشریح فعالیت‌های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تنوع موجود در موضوعات و سازمان‌های وابسته به این وزارتخانه که به فعالیت‌های قرآنی می‌پردازند، گفت: علاوه بر مرکز توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی که مسؤولیت حمایت و سیاست‌گذاری مؤسسات قرآنی را بر عهده دارد سازمان اوقاف و امور خیریه علاوه بر برگزاری مسابقات قرآن در سطح شهرستان، استان و سراسر کشور مسؤول برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم است.
حسینی در ادامه با اشاره به فعالیت 14 دانشکده علوم قرآنی با هدف تربیت نیروی قرآنی گفت: علاوه بر آن طی سفرهای استانی دولت تاکنون 18 مورد درخواست برای راه‌اندازی دانشکده‌های علوم قرآنی داشته‌ایم که آن‌ها نیز در دست بررسی است.
وی اعزام قاریان به خارج از کشور توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را از دیگر فعالیت‌های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و گفت: امسال علاوه بر اعزام 50 قاری بین‌المللی با هدف خنثی‌سازی دسیسه‌های وهابیت و دشمنان اسلام در رابطه با کشورمان 20 گروه همخوانی هم به خارج از کشور اعزام خواهند شد.
حسینی همچنین از طرحی جدید در سازمان اوقاف و امور خیریه خبرداد که براساس آن مأموریت تعریف «نخبه قرآنی» به این سازمان واگذار شده است.
فعالیت ستاد عالی کانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد در ترغیب و تشویق به قرائت قرآن در قالب طرح «تلاوت نور» که طی آن هر شب پس از نماز مغرب و عشاء یک صفحه قرآن در مساجد تلاوت می‌شود و در برخی از مساجد نیز تفسیر یکی از آیات بیان می‌شود از دیگر فعالیت‌های قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که حسینی ضمن اشاره به آن افزود: امسال در 30 کشور جهان با برگزاری نمایشگاه‌ها، قرائت قرآن و اجرای برنامه توسط گروه‌های همخوانی، هفته‌های قرآنی را برگزار خواهیم کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دوره‌های آموزشی تعریف شده در مؤسسات قرآنی وابسته به وزارت ارشاد را بیش از 20 عنوان اعلام کرد و با اشاره به اینکه این دوره‌ها نقش خوبی در تربیت نیروی انسانی دارند، گفت: نقش مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت‌های قرآنی در رابطه با این مؤسسات تصدی‌گری نیست بلکه نقش‌های حمایتی و سیاست‌گذاری، از صدور مجوز تا تأمین مکان و تجهیز این مؤسسات را بر عهده دارد.
وی تشکیل شبکه اساتید برجسته حوزه‌های قرآنی، پیوند زدن بین قرآن و هنر و تجلیل از چهره‌های قرآنی را از فعالیت‌های جدید و مثبت این مرکز عنوان کرد و در این رابطه افزود: در ماه مبارک رمضان 30 برنامه با موضوع تقدیر از 30 بانوی فعال قرآنی در 30 استان کشور از شبکه سوم سیما پخش خواهد شد.
وی بخش دیگر فعالیت‌های مثبت این مرکز را مربوط به پیوند زدن آموزه‌های قرآنی و هنری دانست و با اشاره به اینکه در حال تولید بازی‌های رایانه‌ای قرآنی هستیم دریافت بیش از 12 هزار بلوتوث قرآنی را در قالب جشنواره قرآنی آیات و تولید پیامک‌های ادبی و نرم‌افزارهای قرآنی را از نشانه‌های بارز این فعالیت برشمرد.
حسینی همچنین از نامگذاری 300 میدان در 300 شهر کشور به نام قرآن و نصب نمادهای قرآنی در آن‌ها خبر داد.
وی قرآن‌های چاپ شده از ابتدای سال تاکنون را بیش از 500 هزار جلد اعلام کرد و گفت: این میزان تا پایان سال به یک میلیون جلد قرآن خواهد رسید.چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ |

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
After Sales Service International Magazine - ماهنامه بین المللی خدمات پس از فروش - بزودی ...

تغییر نرخ اجاره غرفه در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب
یازدهمین نمایشگاه آشپزخانه، حمام، سونا و استخر
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 11 اردیبهشت آغاز بکار خواهد کرد
با تمام قلبم در کنار برگزار کنندگان جشن درخت دوستی ایستاده ام
ثبت نام ناشران الکترونیک در نمایشگاه کتاب تهران
سالن سران اجلاس ۱۵ اسفند میزبان هنرمندان
نمایشگاه نشریات تخصصی جشن رسانه ای نخبگان است
موزه زیست فناوری در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد
زمان افتتاحیه و اختتامیه سی ویکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد
۱۱۵ رسانه خارجی جشنواره فیلم فجر را پوشش می دهند
"فرزند این سرزمین" به نفع بیماران و زلزله زدگان ساز می زند
قول مساعد وزارت ارشاد برای حل مشکلات نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی
نمایشگاه اسناد و نسخ خطی سردار جنگل دایر شد
برپایی جشنواره عکس و فیلم ضریح جدید امام حسین(ع)
نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها افتتاح شد
تقاضای رسانه های 23 کشور جهان برای حضور در نمایشگاه مطبوعات تهران
نخستین پاویون اختصاصی ایران در نمایشگاه بین المللی پزشکی بلاروس برپا می شود
بازدید مدیران فرهنگی ارشاد از مجموعه کارخانجات چاپ هایدلبرگ آلمان
بازدید نیم میلیون نفر از نمایشگاه رسانه های دیجیتال
تبلیغ جهانی جایزه ادبی شهید آوینی در نمایشگاه فرانکفورت