پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه ها،همایش ها،جشنواره ها،مسابقات،نگارخانه ها،فرهنگسراها و مناسبات داخلی و خارجی
  
نمايشگاه مطبوعات و خبرگزاري‌ها
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در آبان ماه سال جاری خبر داد.
یكشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۸۹ | ۱۴:۱۳:۵۱
محمدعلی رامین امروز در نشست خبری در خصوص برگزاری هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین ا لمللی مطبوعات و خبرگزاری ها اظهار داشت: جشنواره و نمایشگاه امسال از سوم تا نهم آبان ماه در مصلی تهران و در فضایی متفاوت با سال های گذشته برگزار می شود.

وی ادامه داد: در نمایشگاه امسال و در بخش رسانه‌‌های خارجی با یک محاسبه درست، رسانه‌های غربی را از حضور در هفدهمین نمایشگاه مطبوعات حذف کردیم و اجازه حضور رسانه‌های پرمدعا، دروغگو و متقلب غربی که خود را سلطان بلامنازع رسانه‌ها می‌دانند، نخواهیم داد البته موارد استثنایی از این قاعده مستثنی هستند و اگر در جهان غرب رسانه‌های مستقل، شایسته و مردمی علاقمند به حضور در نمایشگاه امسال باشند، آنها را محروم نخواهیم کرد.

رامین اولویت امسال در بخش رسانه‌ای غیر‌ایرانی را مشارکت گسترده رسانه‌ای مختلف کشورهای همسایه و منطقه دانست خاطرنشان کرد: رسانه‌های فارسی ‌زبان اولویت نخست ما در این امر هستند، در مرحله بعد رسانه‌های جهان اسلام برای ما اهمیت ویژه‌ای دارند و در مرحله سوم از میان کشورهای مستقل جهان، رسانه‌های فراگیر آنها برای نمایشگاه مطبوعات امسال اولویت خواهند داشت.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در نمایشگاه مطبوعات امسال شخصیت‌های برجسته رسانه‌ای جهان از کشورهای مختلف دعوت خواهند شد همچنین حضور رسانه‌های علمی و تخصصی جهان اسلام یکی از ویژگی‌‌های هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها خواهد بود که از میان 700 نشریه به تناسب ظرفیت از تعدادی از آنها دعوت به عمل خواهد آمد.

وی افزود: از دیگر ویژگی متفاوت جشنواره امسال نسبت به سال‌های گذشته، حضور نشریات تخصصی، علمی و دانشگاهی کشور اسنت که از میان 600 نشریه علمی و تخصصی که شناسایی شده تعدادی از آنها حضور خواهند داشت.

رامین حضور گسترده نشریات علمی در نمایشگاه امسال را دارای 3 امتیاز دانست و گفت: نشریات علمی و تخصصی که برای گروه خاص تهیه می‌شوند با حضور در این نمایشگاه از محدودیت خارج می‌شود و در اختیار افکار عمومی قرار می‌گیرند از سوی دیگر رسانه‌های عمومی با محتوای علمی و تخصصی این نشریات آگاه می‌شوند و دانشمندانی که در این رسانه‌های تخصصی مشغول هستند یک تعامل جدی با سایر رسانه‌ها برقرار خواهند کرد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در نمایشگاه امسال، کشورهای مستضعف جهان از 5 قاره جهان حضور خواهند داشت، اظهار داشت: ما عادت کرده‌ایم که رسانه‌های فراگیر غربی را ملاک سنجش و قضاوت خود قرار دهیم اما باید خود را از سیطره سلطه رسانه‌های غربی رها کنیم و انحصار رسانه‌ای غرب را بشکنیم که البته این توانایی در ما وجود دارد و ما بستر اولیه این امر را از طریق نمایشگاه مطبوعات امسال فراهم می‌کنیم.

*‌حضور گسترده نشریات دانشجویی در نمایشگاه امسال

رامین در خصوص نحوه حضور نشریات دانشجویی در هفدهمین جشنواره و نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها خاطرنشان کرد: امسال از میان حدود 7 هزار نشریه دانشجویی کشور و البته با انتخاب خود وزارت علوم، تعدادی از نشریات برتر دانشجویی در نمایشگاه حضور خواهند داشت و برخلاف سال گذشته که تنها تعداد اندکی غرفه در اختیار نشریات دانشجویی قرار داشت، حجم وسیعی از نمایشگاه در اختیار نشریات دانشجویی کشور گذاشته خواهد شد.

وی با اعلام فراخوان هفدهمین نمایشگاه و جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌ها و اعلام تاریخ 31 شهریور ماه به عنوان آخرین مهلت ارسال آثار گفت: شعار نمایشگاه امسال «تبیین راهبردها و راهکارهای تحقق رسالت مطبوعات» است و در جشنواره امسال 5 بخش ویژه طراحی شده است که شامل موضوعات همت مضاعف و کار مضاعف، نقش نظام امت و امامت در تحقق آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی، جنگ نرم علیه اسلام و مسلمین، قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و مساجد در جامعه اسلامی خواهند بود.

رامین در خصوص مکان برگزاری نمایشگاه امسال خاطرنشان کرد: در مصلای تهران به هر میزان که امکان در اختیار ما قرار داده شود ما این فضا را در اختیار مطبوعات و خبرگزاری‌ها و سایر بخش‌های نمایشگاه قرار خواهیم داد و البته در کنار نمایشگاه بخش‌های جنبی از جمله برگزاری نشست‌های تخصصی و سمینارها و ... را خواهیم داشت.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در مورد رسانه‌های داخلی، هیچ تبعیضی بین آنها قائل نیستیم چرا که تمام این رسانه‌ها از نظام مجوز دریافت کرده‌اند و برای ما تفاوتی ندارند.

وی به موضوع معافیت مالیاتی خبرنگاران نیز اشاره کرد و با خواندن این شعر «صبر کن ای دل که صبر شیوه اهل صفاست» گفت: موضوع معافیت مالیاتی خبرنگاران در حال پیگیری است و تا چند روز آینده جزئیات تازه‌ای در این خصوص اعلام خواهیم کرد.

*محاسبه 1.5 سال برای هر سال خدمت خبرنگاران

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در حال تنظیم اصلاحیه‌ای بر قانون مشاغل سخت و زیان‌آور هستیم که تامین اجتماعی هم به آن تمکین کند که با تصویب هیئت دولت بتوانیم هر سال اشتغال در عرصه خبرنگاری را به میزان یک سال و نیم خدمت مشاغل عادی محاسبه کنیم و خبرنگاران بتوانند از مزایای قانونی آن استفاده کنند.

وی متذکر شد: گرچه قانون تنظیم شده قبلی هم اشارات روشنی به این مطلب داشت اما با تفسیری که تامین اجتماعی داشت، یک مقدار در احقاق حقوق خبرنگاران با مشکل مواجه بودیم.

رامین خبر خوشی که قرار است در روز خبرنگار اعلام شود را مرتبط با این موضوع ندانست.

* نظارت عمومی شهروندان بر مطبوعات و نشریات

وی زمینه‌سازی برای اعمال نظارت عمومی بر رسانه‌ها را از دیگر اقدامات معاونت مطبوعاتی برشمرد و گفت: در معاونت مطبوعاتی، هیئت نظارت را داریم، دادستانی نیز کار نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری‌ها را دنبال می‌کند اما این موارد نظارت خاص است و نظارت عمومی محسوب نمی‌شود اما از این پس در انتظار نظارت عام بر رسانه‌ها خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: رسانه‌ها وظیفه نظارتی بر تمام امور را بر عهده دارند و چشم بینای جامعه تلقی می‌شوند اما نظارت بر خود آنها باید به نحوی ساماندهی شود که هیچ عنصر نامطلوبی نتواند فضای پاک و اعتمادآفرین رسانه‌ها را مورد سوءاستفاده قرار دهد.

رامین در خصوص راهکارهای تحقق نظارت عمومی گفت: به عنوان نخستین گام، معاونت مطبوعاتی یک پایگاه تحلیلی و خبری ایجاد کرده به نام «گویاترین» که از این طریق آغاز به کار این پایگاه تحلیلی و خبری را اعلام می‌کنم؛ این پایگاه بخش‌های مختلفی دارد و مطالبی که برای رسانه‌ها مفید و ضروری است، در این پایگاه قرار خواهد گرفت که همه بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به اصل هشتم قانون اساسی مبنی بر وظیفه امر به معروف و نهی از منکر متقابل بین مردم و دولت افزود: بر این اساس می‌خواهیم امر نظارت را بر عهده تمام شهروندان قرار بدهیم تا دیدگاه، نظرات و انتقادات آنها در مورد رسانه‌ها در این پایگاه منعکس شود و مورد استفاده مسئولان معاونت مطبوعاتی قرار گیرد و این امر یکی اقدام ضروری برای پالایش برخی از عناصری است که در رسانه‌های شرافتمند و پاک نظام نباید حضور داشته باشند و هم برای برطرف شدن برخی از اشکالات که در کار رسانه‌ها مشاهده می‌شود.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: از این طریق می‌خواهیم یک نظارت عمومی را ایجاد و تقویت کنیم چرا که حدود 3 هزار و 600 نشریه داریم که اگر برای هر کدام یک کارشناس در نظر بگیریم، این امر نیاز به 3 هزار و 600 کارشناس خبره خواهد داشت که این امکان برای معاونت مطبوعاتی وجود ندارد در حالی که ما شهروندان آگاه و با بصیرت بسیار زیادی داریم که می‌توانند بهترین یاران ما در عرصه نظارت بر مطبوعات باشند.چهار شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ |

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
After Sales Service International Magazine - ماهنامه بین المللی خدمات پس از فروش - بزودی ...

تغییر نرخ اجاره غرفه در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب
یازدهمین نمایشگاه آشپزخانه، حمام، سونا و استخر
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 11 اردیبهشت آغاز بکار خواهد کرد
با تمام قلبم در کنار برگزار کنندگان جشن درخت دوستی ایستاده ام
ثبت نام ناشران الکترونیک در نمایشگاه کتاب تهران
سالن سران اجلاس ۱۵ اسفند میزبان هنرمندان
نمایشگاه نشریات تخصصی جشن رسانه ای نخبگان است
موزه زیست فناوری در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد
زمان افتتاحیه و اختتامیه سی ویکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد
۱۱۵ رسانه خارجی جشنواره فیلم فجر را پوشش می دهند
"فرزند این سرزمین" به نفع بیماران و زلزله زدگان ساز می زند
قول مساعد وزارت ارشاد برای حل مشکلات نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی
نمایشگاه اسناد و نسخ خطی سردار جنگل دایر شد
برپایی جشنواره عکس و فیلم ضریح جدید امام حسین(ع)
نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها افتتاح شد
تقاضای رسانه های 23 کشور جهان برای حضور در نمایشگاه مطبوعات تهران
نخستین پاویون اختصاصی ایران در نمایشگاه بین المللی پزشکی بلاروس برپا می شود
بازدید مدیران فرهنگی ارشاد از مجموعه کارخانجات چاپ هایدلبرگ آلمان
بازدید نیم میلیون نفر از نمایشگاه رسانه های دیجیتال
تبلیغ جهانی جایزه ادبی شهید آوینی در نمایشگاه فرانکفورت