پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه ها،همایش ها،جشنواره ها،مسابقات،نگارخانه ها،فرهنگسراها و مناسبات داخلی و خارجی
  
نمایشگاه فرش‌های نفیس در موزه مردم شناسی سعدآباد
مدیر مجموعه فرهنگی، تاریخی سعدآباد گفت: به زودی نمایشگاه فرش های نفیس با طرح های مختلف که محل بافت برخی از فرش ها کرمان و اصفهان و تاریخ بافت آنها اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ میلادی است در موزه مردم شناسی سعد آباد برپا خواهد شد.
یكشنبه ۲۳ فروردین ۱۳۸۸ | ۱۳:۱۲:۵۲
فیرنا: به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عشرت شایق افزود: در این نمایشگاه آثار رشته های هنری دیگری نظیر قلم زنی، مینیاتور، نقاشی گل و مرغ، شال و ترمه، سوزن دوزی، تذهیب که از آثار هنری و ممتاز تولید شده در ۱۵۰ سال اخیر و از شاخص ترین آثار هنری و فرهنگی در ایران است به نمایش گذاشته می شود که بازدیدکنندگان در اقیانوس پهناور فرش های نفیسی و منحصر بفرد ایران در این نمایشگاه با قدمت، بافنده، طراح، محل بافت و بسیاری دیگر از این آثار آشنا خواهند شد.

از جمله فرش‌ها، فرش با طرح تصویر داستانی با ابعاد ۸۹/۴× ۲۷/۳ متر از شهر کرمان که حدود سال ۱۳۹۰هـ . ش بافته شده و طراح احتمالی آن حسن خان شاهرخی و بافنده این فرش استاد علی کرمانی می‌باشد و تعداد ۷۴۰۰ گره در دسیمتر مربع دارد.
این فرش صرف نظر از محتوای داستان‌های آن به خودی خود زیبا و نفیس است با ظرافت بافته شده و به علت نازک بودن آن فرش کاغذی نیز می‌نامند.
طرح حاشیه پایین فرش با حاشیه بالا همانند است ولی رنگ آمیزی آن دارای تفاوت بسیاری است.در حاشیه و متن این فرش حدود ۲۲۰ انسان و حیوان طراحی شده است و یکی دیگر از فرش‌ها با طرح مشاهیر و سلاطین با طراحی احتمالی حسن شاهرخی و بافندگی استاد علی کرمانی در ابعاد ۳۰/۵ ×۴۰/۳ متر با تعداد ۹۲۰۰ گره در دسیمتر مربع که حدود سال ۱۲۹۰ ه. ش در کرمان بافته شده است و در متن فرش تصاویر ۱۰۹ تن از پادشاهان ایران و ۵۴ تن از مشاهیر جهان و ۱۶ تصویر از حجاری‌های مربوط به هخامنشی و ساسانی برای طراحی متن و حاشیه این فرش در اوایل حکومت احمد شاه قاجار وجود دارد و طراحی و رنگ‌آمیزی زیورآلات، تاج، پوشاک سلاطین در سطح فرش با مهارت فوق‌العاده‌ انجام پذیرفته است و این فرش در نوع خود بی‌نظیر است.
یکی دیگر از فرش‌ها با طرح تصویر ایلیاتی و طراحی احتمالی حسن شاهرخی به بافندگی استاد محمد بن جعفر در ابعاد ۰۸/۳ × ۸۶/۱ در کمران با تعداد ۱۲۰۰۰ گره در دسیمتر مربع که حدود سال ۱۳۰۰ ه.ش بافته شده است.
بنابراین گزارش متن و حاشیه مملو از تصاویر گوناگون مربوط به زندگی عشایر ایران می‌باشد مانند:تغذیه دام‌ها، دوشین شیر، تهیه لبنیات، جمع‌آوری هیزم و ... زنان زحمتکش ایل به نحوی زیبا در این فرش تصویر شده‌اند که هر بیننده‌ای به نقش خلاق و محوری زنان در ایل پی می‌برد.دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ |

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
After Sales Service International Magazine - ماهنامه بین المللی خدمات پس از فروش - بزودی ...

تغییر نرخ اجاره غرفه در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب
یازدهمین نمایشگاه آشپزخانه، حمام، سونا و استخر
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 11 اردیبهشت آغاز بکار خواهد کرد
با تمام قلبم در کنار برگزار کنندگان جشن درخت دوستی ایستاده ام
ثبت نام ناشران الکترونیک در نمایشگاه کتاب تهران
سالن سران اجلاس ۱۵ اسفند میزبان هنرمندان
نمایشگاه نشریات تخصصی جشن رسانه ای نخبگان است
موزه زیست فناوری در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد
زمان افتتاحیه و اختتامیه سی ویکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد
۱۱۵ رسانه خارجی جشنواره فیلم فجر را پوشش می دهند
"فرزند این سرزمین" به نفع بیماران و زلزله زدگان ساز می زند
قول مساعد وزارت ارشاد برای حل مشکلات نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی
نمایشگاه اسناد و نسخ خطی سردار جنگل دایر شد
برپایی جشنواره عکس و فیلم ضریح جدید امام حسین(ع)
نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها افتتاح شد
تقاضای رسانه های 23 کشور جهان برای حضور در نمایشگاه مطبوعات تهران
نخستین پاویون اختصاصی ایران در نمایشگاه بین المللی پزشکی بلاروس برپا می شود
بازدید مدیران فرهنگی ارشاد از مجموعه کارخانجات چاپ هایدلبرگ آلمان
بازدید نیم میلیون نفر از نمایشگاه رسانه های دیجیتال
تبلیغ جهانی جایزه ادبی شهید آوینی در نمایشگاه فرانکفورت