پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه ها،همایش ها،جشنواره ها،مسابقات،نگارخانه ها،فرهنگسراها و مناسبات داخلی و خارجی
  
نخستين همايش بين المللي وقف و تمدن اسلامي در اصفهان
نخستین همایش بین المللی "وقف و تمدن اسلامی" روز پنجشنبه طی آیینی با صدور بیانیه ای رسمی در پنج بند به کار خود پایان داد.
پنج شنبه ۲۳ آبان ۱۳۸۷ | ۱۵:۱۸:۰۷
فیرنا: نخستین همایش وقف و تمدن اسلامی با حضور رییس دفتر مقام معظم رهبری، معاون اول ریاست جمهوری ، سرپرست سازمان اوقاف و امورخیریه، رییس بانک توسعه اسلامی ،اندیشمندان، صاحبنظران و پژوهشگران 12 کشور در تالار همایش های هتل عباسی اصفهان از روز چهارشنبه در تالار زرین هتل عباسی اصفهان گشایش یافت.

فراخوان مقالات این همایش در 9 محور در بیش از 80 موضوع اعلام و 135 عنوان مقاله به دبیرخانه همایش ارایه شد که پس بررسی هیات علمی 80 عنوان مقاله که 35 مقاله آن مربوط به شرکت کنندگان خارجی است برای ارایه در این همایش انتخاب شده بود.
در همایش دو روزه وقف و تمدن اسلامی 35 مقاله به صورت پوستر و سخنرانی ارایه شده که 15 عنوان مقاله خارجی به زبان های عربی و انگلیسی ارایه شد.
بررسی مفهوم وقف در اسلام و دیگر ادیان ابراهیمی، سیر تحول احکام فقهی در اسلام در باب وقف ، تبیین جایگاه وقف در مکاتب غیر الهی، بررسی نقش وقف در توسعه فرهنگی جوامع اسلامی ، بررسی راهکارهای توسعه ای فرهنگ وقف در جوامع اسلامی، نقش وقف در ایجاد فرصت های شغلی از جمله اهداف و محورهای این همایش بود.
دراین همایش صاحبنظران و اندیشمندان از کشورهای مصر، انگلیس، تانزانیا، سنگاپور، امارات، مالزی، کنیا، اندونزی، برونئی ، افریقای جنوبی وعربستان حضور داشتند.
در آیین اختتامیه این همایش آیت الله "احمد جنتی" دبیر شورای نگهبان و همچنین حجت الاسلام مصلحی نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه کشور هدایا و لوحهای تقدیر برترین های همایش را اعطا کردند.
حجت الاسلام والمسلمین "حیدر مصلحی" سرپرست اوقاف و امور خیریه کشور روند همایش را خوب ارزیابی کرد و افزود: شرکت نخبگان فکری در داخل و خارج در این همایش فرصت خوبی را برای تعامل کشورهای اسلامی در مورد وقف و موقوفات در این کشورها به وجود آورد.
وی گفت: بحمدالله به 90 درصد از اهداف همایش دسترسی پیدا کردیم اما احساس می کنیم در حوزه های مالی و اقتصادی اسلامی در رابطه با بحث وقف باید جدی تر عمل شود.
نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه تاکید کرد: با برگزاری این همایش، به چالش های فرهنگی و اقتصادی در امر وقف پرداخته شد و فقه شیعه باید به مقتضای زمان این مهم را بیشتر مورد توجه قرار دهد تا بلحاظ اقتصادی وقف و امور خیریه که فقط در بخش غیردولتی مطرح است، جایگاه ویژه ای در جوامع باز کند.
وی تاکید کرد: برای ترویج امر وقف نیازی نیست که به سراغ متمولین و ملاکین رویم بلکه سنت الهی و نبوی با کمترین سرمایه اقشار متوسط مردم هم انجام شدنی است، همچنان که در گذشته بوده است .
وی توجه بر امور نظارتی و فرهنگ سازی را برای ایجاد اعتماد عمومی لازم دانست و تاکید کرد: هزینه های وقف باید مورد نظارت دائم باشد.
حجت الاسلام مصلحی تاکید کرد: در حوزه فقهی باید مقرراتی برای نظارت در امور وقف و موقوفه ها تبیین شود و ما در سازمان اوقاف و امور خیریه برای این امر اعلام آمادگی کرده، همچنان که در این همایش به مواردی از آن پرداخته شد.
نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و اور خیریه ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک نشستی مشترک با وزرای اوقاف کشورهای اسلامی برگزار شود تا نسبت به طراحی دوره های دانشگاهی در زمینه وقف بخصوص در ایران پیشنهاداتمان را ارایه دهیم و بتوانیم تنوع فکری و عملی برای موقوفات فعلی و افرادی که در آینده در زمینه وقف وارد عمل می شوند، ایجاد کنیم .
وی تاکید کرد: در آینده، نشست های دیگری را با "احمد محمدعلی" رییس بانک توسعه اسلامی و رییس مجمع جهانی وقف در این موارد برگزار خواهیم کرد تا فرهنگ وقف توسعه یابد و استمرار آن مورد توجه باشد.
همچنین در پایان این همایش ، مقالات "امیر کیانی" ، "جواد سعادت فر" ، "محمد زاهدی"،"پژمان محمدی" و"حسین پیراسته" از ایران و نیز خانم "شمسی عبدالکریم" از کشور اندونزی و "صلاح الاسود" به نمایندگی از پانل های مقالات علمی به عنوان برترین ها انتخاب و از آنان تقدیر شد.
در پایان این همایش بین المللی بیانیه در پنج بند قرائت شد که در بخشی از آن آمده است: تمدن شکوهمند اسلامی در قرون میانی تاریخ اسلام، محصول توسعه فرهنگ غنی این دین مبین در قرون اولیه پس از شکل گیری جامعه دینی توسط پیامبر اسلام (ص ) بوده است .
ادامه این مطلب آمده است: بی شک جزیی از این فرهنگ تمدن ساز، نهاد وقف بوده که با تاکیدات قولی و رفتاری حضرت رسول (ص ) و رهبران دینی جامعه اسلامی توسعه کمی و کیفی شگرفی را در اعصار مورد نظر تجربه کرده است .
ادامه این بیاینه آمده است: بررسی و تحلیل نهاد وقف به عنوان عامل تمدن ساز اولا بلحاظ شناسایی سازو کارتوسعه این نهاد و نقش و ابعاد مختلف آن در بالندگی تمدن شکوهمند اسلامی در قرون مذکور و ثانیا نحوه ارتقاء و گسترش آن در راستای تسریع در روند تجدید حیات این تمدن عظیم در دوره معاصر، امری ضروری است .
این بیانیه به دستاوردهای همایش متناسب باابعاد مختلف نهاد وقف در پنج بند "اقتصادی و مالی"، "بعد مدیریتی" بعد فرهنگی" ،"بعد سیاسی " و "بعد سیاستها" پرداخته و آورده است: نهاد وقف با کارآیی های بالایی که از گذشته تاحال داشته و دارد می تواند نیازمندیهای جوامع اسلامی را پاسخگو باشد و توجه به کارکردهای این نهاد باید مورد توجه ملتها باشد.
این بیانیه در خاتمه می افزاید: شکوفایی و استمرار تکامل این نهاد ریشه دار، مستلزم دستیابی به چارچوب فقهی ـ حقوقی و پویایی است که با بررسی های تطبیقی بین مذاهب اسلامی می تواند علاوه بر کمک به دستیابی به چنین چارچوب تحلیلی، در همگرایی و همبستگی کشورها و جوامع اسلامی نیز تاثیر گذار باشد.چهار شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ |

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
After Sales Service International Magazine - ماهنامه بین المللی خدمات پس از فروش - بزودی ...

تغییر نرخ اجاره غرفه در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب
یازدهمین نمایشگاه آشپزخانه، حمام، سونا و استخر
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 11 اردیبهشت آغاز بکار خواهد کرد
با تمام قلبم در کنار برگزار کنندگان جشن درخت دوستی ایستاده ام
ثبت نام ناشران الکترونیک در نمایشگاه کتاب تهران
سالن سران اجلاس ۱۵ اسفند میزبان هنرمندان
نمایشگاه نشریات تخصصی جشن رسانه ای نخبگان است
موزه زیست فناوری در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد
زمان افتتاحیه و اختتامیه سی ویکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد
۱۱۵ رسانه خارجی جشنواره فیلم فجر را پوشش می دهند
"فرزند این سرزمین" به نفع بیماران و زلزله زدگان ساز می زند
قول مساعد وزارت ارشاد برای حل مشکلات نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی
نمایشگاه اسناد و نسخ خطی سردار جنگل دایر شد
برپایی جشنواره عکس و فیلم ضریح جدید امام حسین(ع)
نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها افتتاح شد
تقاضای رسانه های 23 کشور جهان برای حضور در نمایشگاه مطبوعات تهران
نخستین پاویون اختصاصی ایران در نمایشگاه بین المللی پزشکی بلاروس برپا می شود
بازدید مدیران فرهنگی ارشاد از مجموعه کارخانجات چاپ هایدلبرگ آلمان
بازدید نیم میلیون نفر از نمایشگاه رسانه های دیجیتال
تبلیغ جهانی جایزه ادبی شهید آوینی در نمایشگاه فرانکفورت