پایگاه اطلاع رسانی و خبری نمایشگاه ها،همایش ها،جشنواره ها،مسابقات،نگارخانه ها،فرهنگسراها و مناسبات داخلی و خارجی
  
عباس کبریایی‌زاده
دبیرعلمی یازدهمین همایش داروسازان ایران گفت: لازم نیست ۱۰۰ درصد داروها تولید داخل باشد، آمریکا هم ۴۰ درصد داروهایش وارداتی است اما ایران از نظر برخورداری از تکنولوژی های نوین تولید دارو سرآمد خاورمیانه و شمال آفریقاست و حداقل در مورد ۴ مولکول دارویی دومین کشور تولید کننده دنیا هستیم.
یكشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۱ | ۱۳:۴۱:۳۵
عباس کبریایی زاده در حاشیه نشست خبری یازدهمین همایش داروسازان ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاران اظهار داشت: تحریم دارویی در هیچ جای دنیا وجود ندارد ولی در مواقعی تحریم های اقتصادی به خصوص تحریم های بانکی بر روی حوزه دارویی نیز تأثیر خود را می گذارد.
وی افزود: ولی با وجود تمام تحریم ها ما شاهد یک فرصت در افزایش تولید دارو در داخل کشورمان شده ایم و نکته مهم در این زمینه آن است که هیچ کشوری در دنیا تمام مولکول های دارویی را تولید انبوه نمی کند.

کبریایی‌زاده با اشاره به اینکه حتی کشوری مانند آمریکا 40درصد از داروهای خود را وارد می‌کند و بیشترین تمرکز خود را بر روی 60درصد صادراتش دارد، تصریح کرد: به هر حال روابط سیاسی کشورها در صادرات دارو تأثیر خاص خود را خواهد داشت و این در حالی است که ایران در سال گذشته 180 میلیون دلار صادرات دارویی داشته است که این رقم می‌تواند افزایش یابد.

دبیر علمی یازدهمین همایش داروسازان ایران با اشاره به اینکه ایران سرآمد تمام کشورهای خاورمیانه و منطقه منا در حوزه تکنولوژی‌های نوین دارویی است ادامه داد: حتی کشوری مانند ترکیه در حوزه هایتک از ایران بسیار عقب‌تر است و شرکت‌های دارویی در ترکیه نیز شرکت‌های چند ملیتی هستند که دارو را تولید می‌کنند ولی ایران به طور مستقل و جدا از مباحث تولید دارو و حتی تحت لیسانس بسیاری از داروهای خودش را می‌سازد.

کبریایی‌زاده اظهار داشت: ظرفیت دانش دارویی ایران بالا است به طوری که ایران در حال حاضر در تولید 4 مولکول دارویی دومین تولید کننده دارو در دنیا است و از 15 مولکول فرآورده‌های بیوتکنولوژیک نیز ایران 9 مولکول را به طور مستقل تولید می‌کند و این مسئله باید با سوق دادن سرمایه‌های ملی و مردمی به سمت حوزه دارویی اهمیت آن بیشتر افزایش یابد.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر چگونگی استفاده از مواد دارویی درجه یک، دو یا سه برای تولید دارو افزود: استاندارد دارویی در جهان به هیچ عنوان ملی به حساب نمی‌آیند بلکه بین‌المللی هستند مثلاً استاندارد تولید داروی آمریکا USP است و استاندارد تولید داروی انگلیس BP است و در نهایت تولید استاندارد در اروپا EP عنوان می‌شود.

کبریایی‌زاده با اشاره به استاندارد تولید دارو در ژاپن با عنوان jp و استاندارد تولید دارو بر اساس معیارهای سازمان بهداشت جهانی با عنوان WHO است ،بیان‌ داشت: مجموع این استانداردهای دارویی نیز ICH عنوان می‌شود که وزارت بهداشت ایران برای تولید هر دارویی بر اساس یکی از این استانداردها مجوزهای لازم را ارائه می‌دهد.

دبیر علمی یازدهمین همایش داروسازان ایران اظهار داشت: حال بعضی از داروها بر اساس یکی از این استانداردهای بین‌المللی ساخته می‌شود و برخی دیگر از داروها بر اساس چند نوع از استانداردهای بین‌المللی ساخته می‌شود و ما باید معیار کیفیت دارو را بر اساس این استانداردها در نظر بگیریم یعنی هیچ دارویی بدون داشتن این استانداردها اصلاً تولید نمی‌شود.

وی با بیان اینکه به طول مثال کشور هند در سال گذشته یک میلیارد دلار مواد اولیه دارویی به آمریکا صادر کرده است، افزود: در این زمینه یکی از نقدهایی که به وزارت بهداشت وارد است ورود مکمل با گستردگی واردات کنونی است.

کبریایی‌زاده ادامه داد: این در حالی است که مکمل‌ها در آلمان و آمریکا مانند ایران جزو قوانین تولید دارو حساب نمی‌شوند و این مسئله باعث می‌شود که قیمت مواد اولیه مکمل‌ها از جمله ویتامین‌ها و به خصوص ویتامین C متغیر باشد و مطمئن باشید که مکمل‌های وارداتی کنونی به ایران در کشورهای ثالث و جدا از کشور و شرکت اصلی سازنده با کیفیت پایین تولید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تولید مکمل‌های خارجی با متغیر بودن هزینه‌های مواد اولیه آن به هیچ عنوان با توجه به کیفیت پایین آن برای ورود به کشور مناسب نیست و بهترین قانون تولید دارو نیز مختص به ایران است که حتی غذای کودکان را نیز جزو قوانین تولید دارو به حساب می‌آورد که البته قانون دارویی کشورمان بر اساس قانون دارویی کشور فرانسه است.سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ |

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
After Sales Service International Magazine - ماهنامه بین المللی خدمات پس از فروش - بزودی ...

تغییر نرخ اجاره غرفه در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب
یازدهمین نمایشگاه آشپزخانه، حمام، سونا و استخر
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 11 اردیبهشت آغاز بکار خواهد کرد
با تمام قلبم در کنار برگزار کنندگان جشن درخت دوستی ایستاده ام
ثبت نام ناشران الکترونیک در نمایشگاه کتاب تهران
سالن سران اجلاس ۱۵ اسفند میزبان هنرمندان
نمایشگاه نشریات تخصصی جشن رسانه ای نخبگان است
موزه زیست فناوری در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد
زمان افتتاحیه و اختتامیه سی ویکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد
۱۱۵ رسانه خارجی جشنواره فیلم فجر را پوشش می دهند
"فرزند این سرزمین" به نفع بیماران و زلزله زدگان ساز می زند
قول مساعد وزارت ارشاد برای حل مشکلات نمایشگاه کتب کاربردی و دانشگاهی
نمایشگاه اسناد و نسخ خطی سردار جنگل دایر شد
برپایی جشنواره عکس و فیلم ضریح جدید امام حسین(ع)
نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها افتتاح شد
تقاضای رسانه های 23 کشور جهان برای حضور در نمایشگاه مطبوعات تهران
نخستین پاویون اختصاصی ایران در نمایشگاه بین المللی پزشکی بلاروس برپا می شود
بازدید مدیران فرهنگی ارشاد از مجموعه کارخانجات چاپ هایدلبرگ آلمان
بازدید نیم میلیون نفر از نمایشگاه رسانه های دیجیتال
تبلیغ جهانی جایزه ادبی شهید آوینی در نمایشگاه فرانکفورت